Sağlıklı Beslenmede Ara Öğün Tüketimi Üzerine Pratik Öneriler


Günümüzün yoğun iş programı ile beslenme programımız arasında ters orantı bulunduğu aşikâr. Zaman yoksunluğu sağlıklı beslenmenin önündeki büyük engellerden biri. Kilo alımı, yorgunluk, sindirim sorunları ise dengesiz beslenmenin sonuçları. Pratik birkaç önlem ile döngünün önüne geçilebilir.

Uzmana göre sağlıklı beslenme 3 ana 3 ara öğünden ile gerçekleşiyor. Ancak pek çok insan için sadece ara öğünleri değil, ana öğünler bile vazgeçilmez değil. Biraz daha uyumak için kahvaltı, bekleyen işleri yetiştirebilmek için öğlen yemeği rahatlıkla feda edilebiliyor.

Metabolizma ise vücudu aç bırakmanın cezasını çok ağır ödetebiliyor. Gün boyunca hem ihtiyacı olan kaloriyi hem de yemek yemenin getirdiği duygusal tatmini elde edemeyen vücut, akşam öğününde harcayabileceğinden fazlasını tüketiyor.Bu dengesiz düzen kilo alımı ve çeşitli sindirim sorunlarının yanı sıra gece boyunca iyi dinlenememe ve güne yorgun başlamanın sebebi olarak sayılıyor. Ara öğün tüketimi akşam öğününde yaşanan patlamanın önüne geçebilecek yegane çözüm olarak adlandırılıyor.

Uzmanların verdiği bilgiye göre aldığımız kalorinin nerden geldiği de çok önemli. Basit karbonhidratlar çabuk yakılarak enerjiye dönüşüyor ancak etkisini çabuk kaybediyor ve fazla alınması halinde vücutta yağ olarak depolanıyor. Proteinlerden alınan kalorilerin sindirimi daha uzun vakit alıyor ve sindirim sırasında da kalori harcanması sağlanıyor. Proteinler karbonhidratlardan daha büyük ve kompleks yapıya sahipler bu nedenle sindirilmeleri sırasında vücut ekstra kalori yakmak zorunda kalıyor.

Ayrıca proteinler daha uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Uzmanlara göre protein tüketimi sonrası kan şekerini karbonhidrat tüketimi sonrasına göre daha uzun süre dengede kalıyor ve acıkma hissi daha uzun bir süre sonra ortaya çıkıyor.

Proteinler kas dokuyu koruyarak metabolizmanın yavaşlamasını engelleyebiliyor. Vücutta kas oranı fazla olan bireylerin bazal metabolizma hızları, yani durağan durumdaki kişinin kalori yakım hızı, kas oranı az olan bireylere göre çok daha yüksek. Bu nedenle mevcut kas dokuyu koruyabilmek kilo verimi ve korunumunda önem kazanıyor. Piyasada mevcut olan protein içeriği yüksek barlar hem tatlı tüketimini azaltıyor hem de sağlıklı ve pratik ara öğünler olarak adlandırılıyor. Sağlıklı beslenme için vücudun ihtiyaç kaloriyi düzenli olarak doğru besinlerden karşılamaya dikkat etmek gerekiyor. Ara öğün tüketimini aksatmamak, düşük kalorili ancak iştah baskılayan yüksek protein oranı içeren besinlere yönelmek günlük hayatta fark yaratıyor…